follow us on twitter   follow us on facebook  


Email Page Print Page

Research: Sawmill Database

Entries beginning with 'J'

662 entries returned

Company Name Years (Start - End) County
J & B Materials 1987 - Newton County
J & J Lumber 1990 - 1996 Shelby County
J & S Lumber Company 1957 - Hardin County
J & W Lumber Company 1947 - 1948 Montgomery County
J A Payne 1900 - Shelby County
J A Sample 1934 - Red River County
J Bourland 1907 - Marion County
J D Haynes & W J Owens 1907 - Shelby County
J H Harvey & J W Hendricks 1905 - Shelby County
J J Jordan 1905 - Camp County
J K Graham 1905 - Shelby County
J M Hampton 1928 - 1934 Morris County
J M Harris 1900 - Shelby County
J M Harris 1905 - Titus County
J or Z Scarborough 1879 - 1880 Harrison County
J W Doster & J T Harris 1909 - Shelby County
J W Doster & J W Brawley 1906 - 1907 Shelby County
J. G. Standley sawmill 1905 - Walker County
J. A. & H. L. Hutchison 1909 - Shelby County
J. A. & J. K. Phelps 1891 - San Augustine County
J. A. Bentley 1882 - 1896 Hardin County
J. A. Bowman 1907 - 1913 Cherokee County
J. A. Callaway & Co 1905 - Wood County
J. A. Crooke 1910 - Montgomery County
J. A. Crows 1957 - Smith County
J. A. Daniel Lumber Company 1957 - Montgomery County
J. A. Dean 1957 - Red River County
J. A. Drennon Sawmill 1869 - 1870 Upshur County
J. A. Ewing & Company 1882 - 1886 Angelina County
J. A. Ferguson Lumber Company 1905 - Shelby County
J. A. Handley 1905 - 1907 Polk County
J. A. Hays & Webb 1889 - 1901 Walker County
J. A. Lawrence et al 1908 - Panola County
J. A. Lucas 1905 - Cass County
J. A. Matthews & E. J. Wise 1911 - Shelby County
J. A. Parker Lumber Company 1954 - 1957 Montgomery County
J. A. Pepper & Brother 1905 - 1906 Rusk County
J. A. Sartain Lumber Company 1944 - 1958 Newton County
J. A. Spears 1922 - Nacogdoches County
J. A. Todd 1906 - Shelby County
J. A. Watts 1915 - Red River County
J. A. Watts 1934 - Red River County
J. A. White 1907 - 1908 Cherokee County
J. B. Algood 1894 - 1908 Shelby County
J. B. Allen 1906 - 1910 San Augustine County
J. B. Burns 1906 - Panola County
J. B. Denison 1914 - Cherokee County
J. B. Edwards Lumber Company 1957 - Harris County
J. B. Francis & Company 1907 - Cherokee County
J. B. Gardner 1884 - Tyler County
J. B. Harris 1859 - 1860 Harris County
J. B. Keasler & Cecil Walker 1957 - Harrison County
J. B. King sawmill 1939 - 1940 Sabine County
J. B. Nuby 1907 - Upshur County
J. B. Read 1956 - 1958 Anderson County
J. B. Smith 1902 - San Augustine County
J. B. Thomas 1859 - 1860 San Augustine County
J. B. Whelan 1934 - Marion County
J. Bradfeld Longleaf Lumber Company 1928 - Newton County
J. C. Burchfield or Birchfield 1908 - Liberty County
J. C. Cline 1940 - 1949 Chambers County
J. C. Gilchrist & Son 1906 - 1910 Shelby County
J. C. Ginn 1884 - Upshur County
J. C. Hill Lumber Company 1907 - Harris County
J. C. Hill Lumber Company 1905 - 1910 Walker County
J. C. Hill Lumber Company 1905 - 1910 Walker County
J. C. Lawrence 1934 - Houston County
J. C. Marshall Mill 1906 - 1907 Nacogdoches County
J. C. Miller 1897 - 1907 Upshur County
J. C. Miller 1905 - 1907 Upshur County
J. C. Monday 1884 - Cass County
J. C. Monday 1884 - Cass County
J. C. Sheppard & Sons 1905 - 1910 Cass County
J. C. Stack Shingle Mill 1907 - Shelby County
J. C. Stewart Jr. 1945 - 1957 Nacogdoches County
J. C. Storm Lumber Company 1940 - Newton County
J. C. Whitney 1905 - 1909 Panola County
J. D. Brasher 1943 - 1947 Panola County
J. D. Buckley 1907 - Hunt County
J. D. Chadwick Lumber Company 1957 - Shelby County
J. D. Davis 1928 - Nacogdoches County
J. D. Ellington 1900 - Shelby County
J. D. Fairchild 1909 - San Augustine County
J. D. Jones 1884 - Nacogdoches County
J. D. Jore 1905 - Shelby County
J. D. Martin 1954 - Madison County
J. D. Matthews 1887 - 1888 Cherokee County
J. D. Pon 1903 - 1910 Shelby County
J. D. Sitliff & Williamson 1902 - 1909 Cherokee County
J. D. Stewart 1921 - 1922 San Augustine County
J. D. White 1907 - Upshur County
J. D. Worley 1892 - Cherokee County
J. Dabney Day 1919 - Angelina County
J. E. Bailey 1920 - 1940 Jasper County
J. E. Busby 1920 - Shelby County
J. E. De Long 1906 - Anderson County
J. E. Deggs 1941 - 1942 San Jacinto County
J. E. Dorsett 1924 - Angelina County
J. E. Gaut 1934 - Smith County
J. E. Herrington 1928 - Hardin County
J. E. Hollingsworth 1905 - 1907 Houston County
J. E. Hollingsworth and L. F. Goolsby 1924 - Houston County
J. E. Jones 1915 - Rusk County
J. E. Lias 1869 - 1870 Harrison County
J. E. Peavy 1880 - 1890 Angelina County
J. E. Phillips 1923 - 1928 San Jacinto County
J. E. Robinson 1904 - 1905 Panola County
J. E. Rosser 1928 - Grimes County
J. E. Sherrod 1928 - Cass County
J. E. Snelling 1905 - 1914 Jefferson County
J. E. Stone Lumber Co 1914 - 1928 Shelby County
J. E. Stone Lumber Company 1922 - 1956 Nacogdoches County
J. E. Stone Lumber Company 1915 - Panola County
J. E. Stone Lumber Company 1904 - 1914 Rusk County
J. E. Street 1949 - 1966 San Jacinto County
J. E. Winfree 1923 - Houston County
J. E. Winfree 1923 - Houston County
J. Earl King 1915 - Sabine County
J. F. Cox and F. W. Baker 1920 - 1921 Montgomery County
J. F. Gates 1907 - Shelby County
J. F. McDonald 1957 - Hardin County
J. F. McMinn and F. A. McMinn 1900 - 1909 Cherokee County
J. F. Pipkin 1884 - Hardin County
J. F. Smith & Bro 1907 - Galveston County
J. F. Vickers 1928 - Trinity County
J. F. Vickers 1907 - Upshur County
J. G. Halloway 1902 - Sabine County
J. G. Harris 1903 - San Augustine County
J. G. Jowell 1907 - 1910 Cherokee County
J. G. McCauley 1905 - San Augustine County
J. G. Slover and Son 1905 - 1907 Cherokee County
J. G. Talley 1884 - Gregg County
J. H. & Brian Harris 1884 - Bowie County
J. H. & H. L. English 1906 - Shelby County
J. H. (or J. F.) Leffler 1880 - Walker County
J. H. and J. W. Sewell 1879 - 1880 Cass County
J. H. and T. J. Wooten 1890 - 1900 Panola County
J. H. Beavers & Meeks 1911 - 1938 Wood County
J. H. Boone 1865 - Marion County
J. H. Childress 1908 - Sabine County
J. H. Cude & Brothers 1907 - Upshur County
J. H. Devine 1907 - Polk County
J. H. English 1925 - Panola County
J. H. Falkey (or Folkey) 1905 - 1907 Harris County
J. H. Falkey (or Folkey) 1905 - 1907 Harris County
J. H. Finley 1899 - Liberty County
J. H. French 1900 - Cherokee County
J. H. Garrison 1891 - 1907 Nacogdoches County
J. H. Hutchins & Sons 1957 - Van Zandt County
J. H. Jordan 1928 - Sabine County
J. H. Lawrence Lumber Company 1906 - Sabine County
J. H. Maness 1934 - Cherokee County
J. H. Marr & Co. 1897 - Liberty County
J. H. Marsh 1962 - Trinity County
J. H. McCarty 1883 - Angelina County
J. H. Morton 1921 - Harrison County
J. H. Morton 1921 - Panola County
J. H. Norwood 1907 - Cass County
J. H. Parker 1966 - San Jacinto County
J. H. Parks 1905 - Polk County
J. H. Risckes 1879 - 1880 Harrison County
J. H. Rogers and T. A. Ward 1909 - 1911 Cherokee County
J. H. Rucker 1880 - 1907 Gregg County
J. H. Saxon 1870 - Wood County
J. H. Summers 1909 - 1910 Walker County
J. H. Turpin 1925 - Waller County
J. H. Warren Mill 1957 - Montgomery County
J. H. Wedgeworth 1906 - Shelby County
J. H. White 1906 - Walker County
J. H. Williams Lumber Company 1953 - 1960 Montgomery County
J. H. Williams Lumber Company, Inc. 1966 - 1975 Liberty County
J. H. Wilson 1902 - Cherokee County
J. H. Wilson 1906 - Cherokee County
J. H. Worthcutt 1907 - Rains County
J. Heazer (?) & J. A. McLaunam 1891 - San Augustine County
J. I. Campbell Company 1905 - 1906 Montgomery County
J. I. Campbell Lumber Company 1896 - 1907 San Jacinto County
J. I. Edwards Company 1905 - Harris County
J. I. Morgan 1928 - Upshur County
J. J. Trawick 1905 - 1907 Nacogdoches County
J. J. & B. M. Carter 1907 - Wood County
J. J. Beasley 1893 - Cherokee County
J. J. Bland and Fisher 1902 - 1910 San Augustine County
J. J. Bleutch 1904 - Grimes County
J. J. Bonner Timber Company 1900 - Nacogdoches County
J. J. Bowden 1907 - Nacogdoches County
J. J. Bower (Bauer) 1887 - Montgomery County
J. J. Bowman 1870 - 1885 Cherokee County
J. J. Brooks 1905 - 1907 Houston County
J. J. Carter 1859 - 1860 Wood County
J. J. Farrell 1889 - Nacogdoches County
J. J. Green 1902 - Cherokee County
J. J. Harris Lumber Co. 1902 - Shelby County
J. J. Harris Lumber Co. 1928 - Shelby County
J. J. Johnson 1895 - Panola County
J. J. McGee 1859 - 1860 Titus County
J. J. Mitchell 1928 - Red River County
J. J. Mitchell 1928 - Red River County
J. J. Shaddi 1907 - Cass County
J. J. Shaddi 1905 - Morris County
J. J. Simpson 1913 - 1918 Nacogdoches County
J. J. Snell & Co 1908 - Jasper County
J. J. Thomas 1907 - 1910 Shelby County
J. J. Turner 1905 - Shelby County
J. J. Williams 1879 - 1880 Panola County
J. K. and J. L. Blankenship 1897 - 1899 Cherokee County
J. K. Ayres 1880 - 1885 Montgomery County
J. K. Bivins Lumber Company 1928 - Gregg County
J. K. Bivins Lumber Company 1928 - Gregg County
J. K. Bivins Lumber Company 1914 - San Augustine County
J. K. Williams 1859 - 1860 Panola County
J. L. Badgley 1942 - Panola County
J. L. Ballard 1905 - Wood County
J. L. Brown 1947 - 1956 San Jacinto County
J. L. Chronister 1907 - Upshur County
J. L. Dobbs Mill 1906 - 1907 Nacogdoches County
J. L. Dupree 1880 - Montgomery County
J. L. Gandier (?) 1859 - 1860 Titus County
J. L. Goodwin. 1906 - 1913 Upshur County
J. L. Hall 1911 - Cherokee County
J. L. Henderson 1893 - 1928 Gregg County
J. L. Kennedy and W. L. Thomas 1909 - Cherokee County
J. L. Montgomery 1915 - Anderson County
J. L. Payton Lumber Co. 1905 - 1906 Shelby County
J. L. Phelps 1922 - Shelby County
J. L. Philips 1904 - San Augustine County
J. L. Popp 1902 - Nacogdoches County
J. L. Ross Lumber Company 1946 - 1996 Shelby County
J. L. Williams 1884 - Jefferson County
J. Litels 1903 - 1904 Liberty County
J. M. & J. A. (????) 1859 - 1860 Grimes County
J. M. & W. W. Thompson with Henry Tucker. 1852 - 1881 Rusk County
J. M. Adams Sawmill 1957 - Nacogdoches County
J. M. Armwine 1889 - Cherokee County
J. M. Bowman 1934 - Smith County
J. M. Broyles & Company 1903 - Walker County
J. M. Clegg 1941 - Angelina County
J. M. Collins 1884 - Bowie County
J. M. Collins 1869 - 1884 Montgomery County
J. M. Cordell 1913 - 1915 Waller County
J. M. Dawson 1905 - 1907 Nacogdoches County
J. M. Eikins 1906 - Grimes County
J. M. Fitzgerald 1884 - Cass County
J. M. Green 1907 - Polk County
J. M. Greer & Bro 1905 - 1910 Polk County
J. M. Harris 1917 - Nacogdoches County
J. M. Hooper 1859 - 1860 Upshur County
J. M. Hooten 1879 - 1910 Cass County
J. M. Hoskin Planing Mill and Corn Mill 1885 - Gregg County
J. M. Johnson 1905 - 1907 Rusk County
J. M. Jordan 1899 - 1906 Houston County
J. M. Jordon 1934 - Houston County
J. M. Keeling 1905 - Rusk County
J. M. Lawrence & Son 1869 - 1880 Wood County
J. M. McCristien 1898 - 1900 Nacogdoches County
J. M. Mims 1884 - 1907 Red River County
J. M. Murphy 1907 - Cass County
J. M. Oden 1903 - 1907 Rusk County
J. M. Owens 1893 - Cherokee County
J. M. Pigg Lumber Company 1905 - 1907 Shelby County
J. M. Pratt 1909 - Shelby County
J. M. Price Lumber Company 1908 - 1910 San Augustine County
J. M. Randolph 1884 - Grimes County
J. M. Ray 1880 - Montgomery County
J. M. Riggs 1906 - Shelby County
J. M. Smith 1884 - Houston County
J. M. Wood 1944 - 1947 Rusk County
J. Moody Lumber Company 1915 - Titus County
J. N. “Jerry” Fonville 1906 - 1910 San Augustine County
J. N. and R. C. Thompson 1884 - Fannin County
J. N. Crawford & Bro. 1928 - 1933 Panola County
J. N. Crawford Lumber Company 1934 - Trinity County
J. N. Crawford Lumber Company 1928 - Walker County
J. N. Gregg 1880 - Houston County
J. N. Hicks 1902 - 1915 Camp County
J. N. Hooton 1880 - 1889 Upshur County
J. N. McKee 1906 - Anderson County
J. N. Morris 1906 - Panola County
J. N. Scott 1869 - 1870 Montgomery County
J. N. Singleton 1870 - Wood County
J. N. Still 1880 - Smith County
J. N. Thornton Lumber Company 1934 - Tyler County
J. N. Wilson 1957 - Shelby County
J. O. & C. D. Betts 1928 - 1934 Morris County
J. O. Belser 1922 - 1930 San Augustine County
J. O. Bennette 1907 - Montgomery County
J. O. Byrne 1905 - Upshur County
J. O. Cawthorn 1892 - Cherokee County
J. O. H. Bennette 1907 - 1908 Montgomery County
J. O. Mathews (?) and W. W. Brooke 1882 - 1883 San Augustine County
J. O. Moore 1909 - Cherokee County
J. O. Noble & Son 1897 - San Augustine County
J. O. Shelby 1880 - Liberty County
J. Omerod 1884 - Cherokee County
J. P. and Lela Mae Loyd 1947 - Panola County
J. P. and W. F. Flournoy 1902 - San Augustine County
J. P. Davis 1957 - Upshur County
J. P. Davis stave mill 1890 - 1899 Jefferson County
J. P. Ellis et al 1907 - Cherokee County
J. P. Ross & Sons Lumber Company 1928 - Liberty County
J. P. Walling 1859 - 1860 Rusk County
J. P. Warner 1903 - 1905 San Augustine County
J. Pierce Littleton 1845 - 1855 Cass County
J. R. and C. A. Paine (Payne) 1907 - Cherokee County
J. R. B. Barbee 1884 - Houston County
J. R. Bell 1901 - Montgomery County
J. R. Bogue Lumber Company 1902 - 1912 Shelby County
J. R. Elmore, Jr. 1948 - San Jacinto County
J. R. Geaslin 1946 - 1947 San Jacinto County
J. R. Harris and R. W. Henry 1906 - 1910 Sabine County
J. R. Manning 1884 - Hopkins County
J. R. Marham & Co. 1906 - Upshur County
J. R. Morrow 1904 - 1906 Walker County
J. R. or J. S. Morse 1906 - 1910 Shelby County
J. R. Phelps 1900 - 1906 San Augustine County
J. R. Schilling & Co 1906 - 1910 Shelby County
J. R. Stark 1880 - Houston County
J. R. Todd 1884 - Upshur County
J. R. Tutle & Son Lumber Company 1957 - Harrison County
J. R. Wood 1907 - Smith County
J. R. Wood 1907 - Upshur County
J. Rollow 1869 - 1870 Wood County
J. S. Curtis and L. A. Kayser 1907 - 1911 Smith County
J. S. Curtis and L. A. Kayser 1911 - Smith County
J. S. Hunt Lumber Company 1926 - 1928 Houston County
J. S. Hunt Lumber Company 1920 - Jasper County
J. S. Hunt Lumber Company, Inc. 1928 - 1959 Montgomery County
J. S. Jackson Sawmill 1957 - 1966 Smith County
J. S. Langston 1884 - Houston County
J. S. Lowery 1887 - Panola County
J. S. Miller 1902 - Nacogdoches County
J. S. Simp Miller 1908 - San Augustine County
J. S. Webb Lumber Company 1944 - 1958 Sabine County
J. Shutts 1869 - 1870 Montgomery County
J. T. Gray & Co. 1869 - 1870 Marion County
J. T. Hall 1921 - Angelina County
J. T. Harris Lumber Company 1906 - Shelby County
J. T. Hart Lumber Company 1900 - Orange County
J. T. Kolb 1907 - Nacogdoches County
J. T. Lewis 1904 - 1907 San Augustine County
J. T. Lowery 1859 - 1860 Smith County
J. T. Ramsey Mill 1906 - 1907 Shelby County
J. T. Riddle 1957 - 1959 Red River County
J. T. Robinson 1957 - 1966 Cass County
J. T. Seay 1928 - Smith County
J. T. Tribble 1884 - 1892 Cherokee County
J. T. Tubbs 1879 - 1893 Cherokee County
J. T. Walsh 1906 - Shelby County
J. T. Wiggins, Jr., and J. K. Gruni 1898 - Cherokee County
J. T. Wurtsbaugh 1913 - Marion County
J. V. Lankford 1907 - 1914 Angelina County
J. V. Lankford 1914 - 1916 Angelina County
J. V. Lankford 1917 - 1920 Angelina County
J. V. Lankford 1920 - 1932 Angelina County
J. V. Lankford 1934 - 1941 Angelina County
J. W. Allen & Brother 1928 - Red River County
J. W. Allison 1907 - Cherokee County
J. W. and B. L. Richie 1906 - San Augustine County
J. W. and J. V. Duncan 1909 - Cherokee County
J. W. and O C. Hinsman Lumber Company 1920 - 1930 Cherokee County
J. W. Baggett 1925 - Nacogdoches County
J. W. Baggett 1909 - San Augustine County
J. W. Bechtold 1906 - Probably Harrison
J. W. Bergin 1859 - 1860 Harris County
J. W. Bodenhamer 1884 - Houston County
J. W. Bowlin. 1904 - 1912 San Augustine County
J. W. Cade 1915 - Anderson County
J. W. Clark 1907 - Shelby County
J. W. Clayton 1915 - Red River County
J. W. Cooper and and W. C. Hodges 1875 - Upshur County
J. W. Dabney 1987 - Liberty County
J. W. Davis 1905 - Panola County
J. W. Ferguson 1934 - Upshur County
J. W. Fleming 1906 - 1910 Newton County
J. W. Goode & W. S. Chadwick 1907 - 1908 Panola County
J. W. H. Bird Lumber Company 1905 - 1908 Shelby County
J. W. Harrison 1920 - Cherokee County
J. W. Harrison & Brother 1893 - Upshur County
J. W. Killingsworth or Killingworth & McFarland 1900 - Gregg County
J. W. Leggett 1923 - San Jacinto County
J. W. Lupton 1884 - Bowie County
J. W. McMeans & et al 1904 - 1908 Smith County
J. W. Mims 1905 - 1907 Shelby County
J. W. Mitchell 1859 - 1860 Grimes County
J. W. Mitchell 1902 - San Augustine County
J. W. Oualline 1910 - Montgomery County
J. W. Rider 1897 - Smith County
J. W. Roberts 1895 - 1900 Montgomery County
J. W. Rodgers 1884 - Lamar County
J. W. Turner & Sons 1905 - Montgomery County
J. W. Vining 1884 - Cherokee County
J. W. von Sickle Mill 1906 - Nacogdoches County
J. W. Wallace 1907 - Upshur County
J. W. Warren 1929 - San Jacinto County
J. W. Watson sawmill 1900 - Sabine County
J. W. Weatherly and J. W. Pool 1879 - 1882 Walker County
J. W. Whitley Lumber Company 1919 - 1957 Polk County
J. Wallace 1884 - Smith County
J. Watts Sawmill 1854 - Wood County
J. Youens and Company 1904 - 1930 Grimes County
J. Youens and Company 1890 - 1907 Montgomery County
J.T. Reich and Son 1907 - Wood County
Jac-Tex Mfg, Inc. 1987 - Cherokee County
Jack Creek Lumber Company 1895 - 1909 Angelina County
Jack Gilliam 1957 - Wood County
Jack Goodwin and Sam Peters 1904 - 1910 Shelby County
Jack Pryor 1966 - Cherokee County
Jack R. Talbolt (Talbot) 1954 - 1958 Bowie County
Jack Reynolds 1966 - Hopkins County
Jack S. Harrison 1954 - 1960 Montgomery County
Jack Williams 1890 - Nacogdoches County
Jack Williams 1898 - Polk County
Jack Wood 1880 - Montgomery County
Jackson Lumber Company 1957 - Red River County
Jackson-Hemby 1905 - Harrison County
Jacksonville Crate & Basket Company 1934 - Cherokee County
Jacksonville Lumber Company 1907 - 1928 Cherokee County
Jacob C( ? ) (Crawford?) 1849 - 1850 Sabine County
Jacob Croft 1840 - 1850 Harris County
Jacob Mauthe 1880 - Upshur County
Jacob Strack 1905 - 1907 Harris County
Jake Higginbotham 1878 - 1896 Chambers County
James 1908 - 1915 Upshur County
James A. Bell 1884 - Bowie County
James A. Biggar Sawmill 1906 - 1910 Shelby County
James A. Coit 1880 - 1884 Harrison County
James A. Harrison 1890 - 1900 Polk County
James B. Hall Lumber Company 1957 - Walker County
James Barnet 1884 - Van Zandt County
James Bean Jr. 1884 - Jasper County
James Booker Ross 1905 - 1910 Shelby County
James Brown Steam Saw and Grist Mill 1869 - 1884 Upshur County
James C. Moore 1859 - 1860 Bowie County
James Cloyd Mill 1966 - Nacogdoches County
James Coltharp 1859 - 1868 Henderson County
James Crump 1970 - Nacogdoches County
James D. Salter 1852 - 1860 Panola County
James Day 1840 - Cherokee County
James Driscoll 1901 - Grimes County
James Firogard (?) 1869 - 1870 Grimes County
James Frank Odom 1860 - 1880 Cherokee County
James G. Parker Lumber Company 1919 - Sabine County
James Graham 1849 - 1850 Shelby County
James Hinnington 1882 - Angelina County
James J. Harmon 1869 - 1880 Rusk County
James Lee 1859 - 1870 Jasper County
James M. Anderson 1859 - 1860 Angelina County
James M. Collins 1869 - 1884 Montgomery County
James M. Cordell Sr. and James M. Cordell, Jr. 1904 - 1906 Nacogdoches County
James M. Greene 1907 - Nacogdoches County
James McKinley 1869 - 1870 Smith County
James Moore 1879 - 1880 Liberty County
James O'Bryne 1879 - 1884 Gregg County
James P. Childers 1845 - 1850 Jasper County
James R. and Moses Lee 1871 - 1905 Newton County
James Storrie, T. W. McFarland, Dan Downey 1907 - Upshur County
James W. Power 1879 - 1880 Nacogdoches County
James W. Walker 1900 - Shelby County
James White 1876 - Gregg County
James William Summers 1870 - Cherokee County
Japan Lumber Company 1923 - 1927 Montgomery County
Jarrett Tie & Timber Co. 1934 - 1957 Nacogdoches County
Jas Myers & Son 1885 - Anderson County
Jas T. Quinn 1894 - Marion County
Jas W. Flanagan 1869 - 1870 Rusk County
Jas. T. Harris 1928 - Shelby County
Jasper Dominey 1894 - 1904 San Jacinto County
Jasper Lumber Company 1952 - 1958 Jasper County
Jasper Veneer & Manufacturing Company 1934 - Jasper County
Jeanes Bros 1896 - 1899 Nacogdoches County
Jeff Dowell 1903 - 1907 Upshur County
Jefferson Lumber Company 1885 - 1901 Cass County
Jefferson Lumber Company 1889 - 1901 Cass County
Jefferson Lumber Company 1885 - 1901 Marion County
Jefferson Lumber Company 1886 - 1889 Polk County
Jefferson Wallace 1861 - 1866 Smith County
Jeffries Brothers 1918 - 1928 Smith County
Jeffries Lumber Company 1956 - 1958 Sabine County
Jenkins Brothers 1899 - 1907 Walker County
Jenkins Lumber Company 1946 - 1950 Angelina County
Jeremiah Randolph 1866 - 1869 Walker County
Jernigan Brothers Fixture & Lumber Company 1957 - Smith County
Jerry “Buzz” Hall 1920 - 1940 Rusk County
Jerry Harvey 1990 - 1996 Cherokee County
Jerry Lyles 1902 - Cherokee County
Jerry Williams 1906 - Smith County
Jesse Deason 1928 - 1934 Rusk County
Jesse J. Douglas 1900 - Nacogdoches County
Jesse L. Veal 1941 - 1966 Tyler County
Jesse Leggett 1900 - 1906 Polk County
Jesse M. Mashburn 1910 - Sabine County
Jesse Parker 1903 - Shelby County
Jesse T. Ratcliff 1880 - 1900 Houston County
Jesse Wilson 1919 - Panola County
Jessie F. Davis 1957 - Camp County
Jim Bauman 1944 - 1957 Cherokee County
Jim Berkley 1850 - 1880 Cherokee County
Jim Blinc or Blink 1920 - Sabine County
Jim Fowler 1900 - Polk County
Jim Harand 1901 - Nacogdoches County
Jim Payne 1933 - 1936 San Augustine County
Jim Still and Vernon Purcell 1940 - Nacogdoches County
Jim Welch 1975 - 1980 Sabine County
Jno. (John) F. Knight 1923 - San Augustine County
Joaquin Lumber Company 1907 - Shelby County
Joaquin Tie & Lumber Company 1966 - Shelby County
Joaquin Unknown #1 1900 1900 - Shelby County
Joe Black 1905 - 1907 Red River County
Joe Bray 1934 - Red River County
Joe Burnaman Mill 1904 - Sabine County
Joe C. Rushing 1853 - Cherokee County
Joe Dunn 1900 - Angelina County
Joe E. Jones 1914 - Cherokee County
Joe Eddie Golding 1890 - 1900 Shelby County
Joe Eddie Golding 1900 - Shelby County
Joe Elder Lumber Company 1940 - Sabine County
Joe F. Stivers 1850 - 1909 Wood County
Joe Gray 1957 - Hunt County
Joe Gray 1900 - Montgomery County
Joe Gray 1957 - Panola County
Joe Henderson mill 1923 - Angelina County
Joe Ingram 1880 - 1889 Upshur County
Joe L. Alloway 1926 - 1928 San Jacinto County
Joe L. Cravens 1928 - Cherokee County
Joe McMullen 1951 - 1957 Montgomery County
Joe P. Smith Lumber Co. 1957 - Nacogdoches County
Joe Parish 1905 - 1934 Rusk County
Joe R. Pierce Lumber Company 1919 - 1929 Panola County
Joe Reidel 1908 - Angelina County
Joe Rowe 1909 - Panola County
Joe Smith 1940 - San Augustine County
Joe Stephens 1921 - San Jacinto County
Joe W. Liles 1905 - Cass County
Joe Youngblood 1946 - 1949 Shelby County
Joel Dorsey 1942 - 1946 Harrison County
John A. Bolton 1901 - Cherokee County
John A. Carter 1884 - Galveston County
John A. Mathis 1907 - Upshur County
John A. Musick and Floyd Wallace 1910 - Cherokee County
John A. O'Byrne Lumber Company 1946 - 1957 Cherokee County
John A. Weatherly 1891 - 1894 Walker County
John A. Wishard 1912 - 1913 Cherokee County
John Allen Sawmill 1869 - 1870 Titus County
John Allison 1879 - 1880 Cass County
John Allison Sawmill 1869 - 1870 Red River County
John Arthur and Adam Carroway 1905 - 1910 Nacogdoches County
John B. Andrews Lumber Company 1934 - Cherokee County
John B. McKinley 1866 - 1869 Smith County
John B. Peyton 1905 - 1907 Trinity County
John Bannon 1900 - Cass County
John Barron 1879 - 1884 Cherokee County
John Bauman 1865 - 1885 Smith County
John Beard and S. F. Ezell 1865 - Cherokee County
John Bieloh 1928 - Red River County
John Blewitt 1859 - 1860 Jasper County
John Carelison Sawmill 1966 - Smith County
John Coleman 1884 - Red River County
John Cuconcia 1934 - Jasper County
John David Redditt 1890 - 1900 Shelby County
John Deason 1944 - San Jacinto County
John DeBusk Lumber Company 1957 - Hopkins County
John Durst 1843 - 1850 Leon County
John Durst 1832 - 1843 Nacogdoches County
John E. Monk 1903 - 1907 Houston County
John F. Carr 1869 - 1870 Polk County
John F. Goodwin and L. S. Fox 1905 - San Augustine County
John Fleming 1879 - 1880 Cass County
John Flynn 1905 - 1907 Marion County
John Folkney 1869 - 1870 Harris County
John French & Son 1884 - Cass County
John G. McReynolds 1880 - 1884 Anderson County
John Giles 1879 - 1880 Panola County
John Graham 1914 - Montgomery County
John Green 1910 - Montgomery County
John Griffin 1928 - Red River County
John Hoff Forster 1920 - Cherokee County
John I. Butler 1911 - 1913 Montgomery County
John J. Flinn 1869 - 1880 Smith County
John Jackson Spain 1865 - 1875 Cherokee County
John Joel 1906 - Cherokee County
John Johnson 1884 - Van Zandt County
John Jordan 1905 - Houston County
John Keiles 1884 - Leon County
John L. Lawrence 1957 - Franklin County
John L. Lewis 1879 - 1880 Anderson County
John L. Needham 1906 - 1908 Panola County
John Lee 1884 - Jasper County
John Lingold Lumber Company 1910 - 1944 Cass County
John M. Ledbetter 1910 - Montgomery County
John Malcom Snow 1880 - Cherokee County
John Martin 1902 - Nacogdoches County
John McAdams, Jr. 1869 - 1870 Walker County
John McCarter 1884 - Houston County
John Morse 1957 - Shelby County
John Moss 1940 - 1959 Shelby County
John Murchison 1859 - 1860 Anderson County
John Nichols 1910 - Montgomery County
John O'Byrne 1885 - 1907 Upshur County
John O. Harrell 1957 - Montgomery County
John O. Shelby 1854 - Polk County
John Pickering 1869 - 1870 Jasper County
John R. Reirson 1859 - 1860 Henderson County
John Reid 1859 - 1860 Nacogdoches County
John Roach 1882 - 1884 Gregg County
John Ross Hull 1907 - Panola County
John S. Ada 1850 - 1859 Polk County
John S. Johnson 1900 - Liberty County
John Shupak 1922 - Walker County
John Smisson 1869 - 1870 Marion County
John Thompkins 1849 - 1850 Newton County
John Todd 1884 - Upshur County
John W. (Murph) 1869 - 1870 Nacogdoches County
John W. Blackstock 1910 - Shelby County
John W. Cobb 1906 - Harris County
John W. Cook 1895 - 1915 Chambers County
John W. Groce 1902 - Jasper County
John Waldrup 1907 - Cass County
John Wesley Holcomb II 1870 - Cherokee County
John Westmoreland Mill 1890 - 1897 San Augustine County
John White Sawmill 1957 - Red River County
John Wiggins 1884 - Upshur County
John William Frazer 1850 - Cherokee County
John Zager 1930 - Sabine County
Johnny Tillery 1966 - Titus County
Johnson & Barker 1859 - 1860 Rusk County
Johnson & Maxey 1919 - Nacogdoches County
Johnson and Martin 1880 - Cherokee County
Johnson Dukes 1879 - 1880 Bowie/Red River/Cass
Jonathan L. Garwood 1884 - Harris County
Jonathan Wortham 1859 - 1860 Houston County
Jones & Eubank 1903 - 1905 Montgomery County
Jones & Fears Lumber Company 1939 - 1947 Rusk County
Jones & Graham 1884 - Marion County
Jones & Jones 1906 - 1907 Probably Harrison
Jones & Trotti 1905 - Jasper County
Jones and Smith Lumber Company 1906 - Camp County
Jones Lumber Company 1957 - 1966 Harris County
Jones, Cline & Co. 1899 - 1907 Walker County
Jones-Gandy Lumber Company 1945 - 1950 Sabine County
Jones-O'Shaughnessy Lumber Company 1934 - 1935 Shelby County
Jordan Dickerson 1910 - San Augustine County
Jordan-Sanders 1908 - 1909 Shelby County
Jos. Watts 1915 - Anderson County
Joseph Cariker 1869 - 1870 Panola County
Joseph Grigsby 1836 - 1841 Orange County
Joseph K. Fisher 1879 - 1880 Nacogdoches County
Joseph Kerr 1883 - Angelina County
Joseph M. Tryon 1881 - 1882 Hardin County
Joseph P. “Joc” Douglas 1871 - Smith County
Joseph P. Pritchard 1859 - 1860 Houston County
Joseph William Ogburn Lumber Co 1900 - 1907 Wood County
Joshua McEhelung (?) 1859 - 1860 Smith County
Josiah Jordan (or Gordan) 1876 - 1889 Orange County
Josiah Marshall 1859 - 1860 Harrison County
Josserand Lumber Company 1882 - 1909 Trinity County
Jowell & Billingsby 1928 - Anderson County
Jowell & Houston 1928 - Anderson County
Jowell & Martin 1884 - Cherokee County
Judge Lowe 1880 - 1889 Upshur County
Judge William McDonald and Lewis Thomas 1907 - 1908 San Augustine County
Julian Whittom 1940 - San Augustine County
Junkin Lumber Company 1949 - 1957 Bowie County